понеделник, февруари 27, 2006

sepak H2O

povodom citanjeto so razbiranje na Bukaro


Eden od merilata na pismenosta, koja do denesen den (dokolku e obratno, popravete me) nema vovedeno edno mnogu ednostavno merilo na polupismenost. Toa merilo se vika :CITANJE so RAZBIRANJE. Znaci, ne e dovolno samo da se znaat 31 kiliricen znak na azbukata i tecnoto nivno peenje vo razlicni kombinacii koi gi narekuvaat zborovi, ne e dovolno ushte pokompliciranoto nivno kombiniranje vo prosti i prosireni recenici, tocnoto stavanje na tocki, zapirki i nov red na sekoj nov pasus. Toa e dobar pocetok, no potoa doagja onoj pokompliciran del na razbiranjeto na toa shto sakal da kaze pisatelot/kolumnistot/daskalot/itn.

Kako prvo, blagodaram na site komplimenti i komplikacii od tatkoto na blogerstvoto. Mnogu mi e milo shto ima tolku mnogu pozitivno mislenje za mene, ushte pomilo deka go upotrebil vo tekst kade shto ne go primenil citanjeto so razbiranje. Komplimentite ke gi ignoriram so mudro molcenje, bidejki ne mi se trosi mesto na mojot blog za provociranje i kleveti. Mojot blog, zaboraven, banalen, dosaden ili ne, sepak si go pocituvam, i ona shto vo nego e postirano ne sakam da go valkam so prepukuvanja do bilo kogo.

Vtoro, ke pocnime so kontra-replika.

Многу беден обид за манипулација преку употребување на иронинизирачки генерализации. Ја зедов оваа реченица, само за да демонстрирам дека твојот текст е исконструиран по тој шаблон.
На исмејување нема баш што да се возврати, ама на штурите факти има фино-лепо да ти реплицирам.
Interpretacija: ovoj del ne bese ismejuvanje. Ovaj del bese vtor obid vo tekstot da se ukazi na mislenjeto koe shto se obiduvaat da go nametnat makedonskite mediumi. Sablon ili ne, sigurno ne izmislen od mene, no sepak upotreben od mene da go prikazi mnenieto na golemiot brat koj shto vakov sablon (ili ne) se obiduva da vmetne vo naseto mislenje za sebesi. (kako narod)

(ke ima mnogu zagradi, treba mnogu da objasnuvam, so ogled na toa shto tekstot mi bil sosema pogreshno razbran)

Bukaro: Како реферетна точка ми е земена веста на “Макфакс“ најсериозна новинска агенција овде. Патем во текстот пишува дека е направено истражување од заводот на статистика...

Interpetacija: sepak Bukaro obrnuva vnimanie na zagradi. Zavodot za statistika e super, ama se ushte ne mi kaza kako e izvrseno istrazuvanjeto. Nikade ne napisav deka se somnevam vo rezultatite. (ako napisav togas citiraj kade) Rezultatite se najverojatno tocni, i bash super shto imame takvi podatoci, sega ke mozime da vidime shto so toa.

Bukaro: Не можеш да мешаш доктори и забари од една страна и келнери и земјоделци од друга. Не можен да ги пикаш во еден казан - и тоа посебно кога зборуваш за ниво на писменост. Не дека не постојат садомијачи кои читаат повеќе од универзитетски професори, но...

Ania: e ovde nema da se slozam so tebe. Ne se raboti samo za citanje na knigi tuku na opshta polupismenost (moze da se cita vesnici, stripovi, napisi na pornichi – seedno). Smetam deka lugjeto so fakultetsko obrazovanie mozat da bidat podednakvo polupismeni kako lugjeto koi zavrsile osnovno ucilishte. Mozebi se cini kontraverzno, no toa shto go gledam, slusam i citam sekojdnevno sekoj den se poveke me uveruva vo toa.

bukaro: toa shto si go prekutila itn

Ania: Toa shto sum go prekutila go prekutuvam i ponatamu. Moram da prekutam neshto shto ne sum procitala:) Znam deka ke ti se cini nevozmozno ama kolumnata ne ti ja procitav do kraj, a zamisli, ne ti ja procitav duri ni do polovina. Tokmu zaradi toa mojot post ne e odgovor na tvojata kolumna, od prosta pricina shto ne ja procitav. Znam deka ti e teshko vo toa da poveruvash ama probaj, ne boli.

toa kolku sum jas klasno osvestena ili ne, zacuvaj go za nekoj post kade shto poveke ke prilega. Isto taka ostavi gi za nekoi podobri vreminja moite pricini za palenje na paticinja. Ne znaesh nishto za niv isto kako shto ne me poznavash i mene. Dokolku si gledach na kafe, treba ushte mnogu da ucish.

Bukaro: Американците (тие де, 40 милиони) се полуписмени благодарение на (пре) големото влијание на мас-медиумите, на телевизијата на пример, (бараат начини ко во “Симпсонови“ да ги оттргнат од каучот и ТВ) што не ист фактор и причина и за неписменоста на Ромчињата од Баирот. Тие не се неписмени од гледање премногу ТВ како просечниот американски тинејџер, тие се неписмени (покрај другото) поради фактот што нивните родители немаат доволно пари да им ги купат учебници и други школски побарувачки (а камоли дополнителните трошоци што на секое ги (и)смислуваат колегиве твои лакоми, даскалски газлиња)

Ania: romcinjata od bairot se posebna prikazna. Vo mojot post veke posociv da ne se zemat vo predvid nacionalnostite. Ne zaradi nedostatok od pocit tuku zaradi onie koishto smetaat deka albancite, romite i marsovcite se onie koi ni go rasipuvaat prosekot. Tocno polupismenosta mozeme da ja podelime ushte na nemoznost za skoluvanje i ignorancija. Prvata e strasna i i te kako poteknuva od loshata ekonomska situacija na nasite sogragani, no sepak, postrasna e vtorata kategorija na polupismenost – onaa za koja shto jas sakav da ukazam, tolku mnogu slicna fokolku ne i ista so amerikanskata. Hello Bukaro, i nie sedime pred televizija, i nie debeeleme gledajki sapunici, i na nas imaat vlijalnie mas mediumie– STRASNO VLIJANIE. Simsponovite se alive and kicking vo Makedonija. I vsushnost tie simpsonovi se (smeam da kazam) daleku pobrojni i od tvoite romi na Bairo i od site ostanati diskriminirani deca od niskite “Kasti”.

Bukaro: Но гледајте што ни порачува (ин)директно Аниа? Гледате хаос, понижување, болести, неправади околу себе. Ама...

П О М И Р Е Т Е СЕ!

Ania: Dal da placam il da peam....povtorno moram da se vratam na tocka eden kade shto bese spomnato CITANJE SO RAZBIRANJE! Zaebi toplata voda, ocigledno toa ne ti e omilena tema. Vrati se na mojot posleden pasus od mojot prv post i citaj go glasno recenica po recenica i zaprasaj se posle dali stvarno toa sum sakala da go poracam direktno ili ne.

Bukaro: Уште кога ми беше дадена шанса да пишувам колумна во високотиражен весник, си дадов ветување себеси дека ќе преферирам социјален ангажман и одговорност - еден вид “соединение“ наречено “H2SO4 за естаблишментот“ наспроти H20 (гола вода)...Така од мене бара воскреснатиот Црноризец Храбар.
И од тоа не отстапувам!

Ania: Askolsun i Aferim. Samo poleka so hemijata. Ne e fintata da se polee i zapali. Veruvaj mi, vodata e blagotvorna tecnost. Eliksir na mladosta. Meka i mlaka. Nezamenliva nautro, ladna, koga zastanuvas pred mijalnikot da si go izmiesh liceto i gurelkite koi ti e se naplastile vo ocite posle burnite snishta.

4 коментари:

Bukarski рече...

Бидејќи не читаш, еве јас ќе бидам доблесен, да ти испастирам делче од колумната со кое целосно ќе го демантирам твоето глупо обвинување за дека не разграничувам неписменост од “читање со разбирање“...

“Меѓутоа, Американците отишле дотаму што веќе имаат измислено соодветен термин за полуписменост, кој се нарекува а-литерацѕ (македонски би дошло - аписменост?) притоа дефинирајќи го како „луѓе што умеат да читаат, но повеќе избираат или преферираат да не читаат“. (Па, тие се насекаде околу нас, веројатно и сега некој аписмењак се вртка околу вас додека ја читкате колумнава, ве тресе за рамо и ви вели: „Доста читаш, еј, од многу читање боли глава!“)


Останатото нема шо да ти демантирам, ама стварно. Или твоите реплики си поклопуваат скроз со моите:

Smetam deka lugjeto so fakultetsko obrazovanie mozat da bidat podednakvo polupismeni kako lugjeto koi zavrsile osnovno ucilishte.

Не дека не постојат садомијачи кои читаат повеќе од универзитетски професори, но...

или хистиричиш беспотребно кога се споменува твојата емиграција:

Isto taka ostavi gi za nekoi podobri vreminja moite pricini za palenje na paticinja.

п.с. клај си кирилица бе учителке...за пописмено разбирање де. :)

п.п.с. мене водичка ама тебе солна киселинка повеќе ти одговара нели? ко филмско клише на ефтина мелодрама во која несреќниот женски лик истура h2so4 врз партнерот кој претходно ја имал изневерено со комшивката :))))

Moby рече...

Букаро и неговото ЕГО.
Додуша егото и пред колумната му беше до + бесконечно и назад

ама не сега има КОЛУМНА а во неа и пригодна сликичка од лепотанот.
Не бе другар ,па не ги читаат толку луѓето твоите колумни колку што ти мислиш или колку што би сакал,па тие во тебе се ѕверат

Ко некоја "мала група педера" сте со другарчињата :).Си го дудлате еден на друг ко господ да сте го фатиле за муда ,и онака само блогери читаат блогери тоа така било и така ќе си остане

Bukarski рече...

моби бато, аниа е верена девојка :)

Анонимен рече...

Bukaro, pisuvaj be za shto znaes da ne te pleskaat ovaka ko ania sto ti prai. Prvo ne se 40 milioni nepismeni amerikanci. Vtoro ne se nepismeni zatoa shto izbiraat da ne citaat, tuku zatoa shto vo amerika ima mnogu imigranti koi nemaat dokumenti da gi upisat decata vo skolo, a citanje spanski ne se racuna kako pismenost, i vtoro zatoa sto usa ima isto taka golem problem so kontrola na nastavnicki kadar. I nepismen vo usa e sekoj koj ima ispod 5tto odelenie, za razlika od kaj nas (neznae da cita i pisuva).
Taka da pile, pisuvaj za raboti za koi znaes, a mozda ke gi doznaes koga ke pomines malku povekje od relacijata bitola-skopje. bar po pat zastani vo nekoja biblioteka.