четврток, февруари 07, 2008

20 работи кои (не) сте ги знаеле за пољаците

1. Пољаците јадат сурови риби исто како јапонците, само суши е повкусно.

2. Пољаците масовно гребат цигари од непознати луѓе на улица.

3. Пољците масовно пијат пиво во 6 сабајле на автобуска постојка

4. Обожаваат редици. Ако нема некаде, ќе направат. Кога ќе видат ред, застануваат во него а по половина саат чекање прашуваат – а извинете, зошто е редицата?

5. Пољаците не пијат вотка со мраз и лимон.

6. Полските средношколци одат на матурска вечер 100 дена пред матура со партнер кој не е од нивниот клас или училиште.

7. За сите потенцијални пуштачи на музика на полска журка листата на песни кои гарантираат 100% играње е следната : Abba- dancing queen, Village People – Y.M.C.A, Jeniffer Lopez – Let’s Get loud, Eruption – One way ticket, Bregovich- Kalashnikov, Wham – Wake me up before you go go, Boney M – site – и во глобала тоа е една од моите најголеми желби за миграција.

8. Полската младина слуша или реге/рага ( а има и такви кои сметаат дека рагата е нешто како турбо фолк и не признаваат во јавност дека слушаат) или т.н вива шитс (како на пример вао) или метал.

9. Моментално најтренди збор помеѓу младината е Емо (т.е Имоу)

10. Пољаците јадат салати со шекер (претежно од морков, црвена зелка, селер и цвекло)

11. Пољаците секој ден за ручак јадат компири

12. Пољаците можат да направат супа од се.

13. Пољаците пијат чај и кога не се болни (ова за разбивање на еден извесен стереотип)

14. Пољаците не јадат леб со манџа. (и ова како 13.)

15. Во глобала не слават роденден туку именден.

16. Секој пољак има минимум 10 другари кои се во Англија.

17. Пољаците на своите девојки им купуваат цвекиња скоро на секој состанок.

18. Непознатите 20 и нешто годишници се обраќаат меѓусебно со господине/ице.

19. Доколку се слави матурска за време на пост, се оди во црква за попот да ги прости гревовите.

20. Доколку се слави матурска за време на денови на жалост тогаш училиштето плаќа за миса во чест на загинатите и повторно гревовите се простуваат.

7 коментари:

Анонимен рече...

pozdravi go tatko ti od tirce

Bibus рече...

I Latvijcite se takvi :)
Cela hrana im e blaga, kiselite krastavicki im se bladunjavi...
Oni se prirodno plavi, ali pola nacija e ofarbana crna zaradi EMO...
Glaven specijalitet im se kompiri i svinsko meso...
Za cajot ne se bunam, imaat prekrasni Tea house, ali da napravea nekoj solen kroasan ne ke bese loso, ednas najdov eden so sirenje i toj bese blag :(( pa sakam soleno na sabajle

Ania рече...

tato imas pozdrav od tirce

Boge рече...

Vakvi tekstovi mi se mnogu interesni. Samo prodolzi, gi citame so zadovolstvo.

Anuk рече...

Ania, luda si 200%.

Go citam povremeno tvojot blog...
mnogu e ok...

Mislam i deka se znaeme ama ne sum sigurna. I jas ziveev vo Wroclaw edno vreme i zatoa epten mi se bliski rabotite sto gi pisuvas za gradot, za Polska za lugjeto...........

Emilija

Ania рече...

dokolku igor te vika emi a pajo emce togas se znaeme:)

Анонимен рече...

A za postojanoto zalenje i potrebata od samozaluvanje postojano duri koga poljakot ima se? :)